PROČ NEAPOL?

Miluju spontánní a neplánované rychlo akce. Blížilo se naše výročí a přemýšleli jsme, jak ho tentokrát oslavíme. Poslední dobou mě Itálie šíleně moc láka a přitahuje. Možná i kvůli mojí intenzivní touze, procestovaj jí úplně celou od severu až dolů na Sicílii, bylo dost těžký rouzhodnout se kam pojedem.

První jasný požadavek byl, aby tam byla i možnost koupání v moři, protože už se mi po tý modrý louži fakt stejská. Do finále se dostala Neapol, Sicílie a Tropea. Když jsem pak na Pelikan.cz našla letenku z Prahy za 1500kč nebylo nad čím se déle rozmýšlet. Neapol byla vždycky můj sen, a cena letenky mi krásně usnadnila zdlouhavé rozhodování. Takže pokud chcete někam vypadnout a nevíte kam, někdy nechte osud za vás rozhodnout. Hlavně co se Itálie týče, je úplně jedno kam se vydáte, každý místo bude mít svoje kouzlo.

Navíc mi kamarád doporučil i krásný ostrůvek nedaleko Neapole – ISCHIA. Bylo teda jasný, že první půlku týdne strávíme ve městě a tu druhou u moře na ostrově. Díky tomu, jsem měla pocit, že jsme tam byli mnohem déle.

OPEN YOUR EYES……

Často slýchávám od lidí kolem sebe, jak je možné, že se nebojíme takhle sami na vlastní pěst cestovat, jak se dorozumíme, jakto že to detailně dopředu  neplánujeme. Já pořád říkám, že cestování je pro mě adrenalinovej sport.  Cestovaní pro mě znamená dobrodružství a moc přítomných okamžiků. Vždycky , když někam odjedeme, nejvíc si na tom celém procesu užívám to absolutní odevzdání se onomu místu. Říkám nám cestovatelé bez mapy. Nesnáším čtení zdlouhavých článků o místě kam jedu a zapisování si památek, které musím vidět. Miluju to dobrodružství, když si ráno prostě nazujeme boty a vydáme se jen tak do ruchu velkého města. Víte co je zvláštní? Že se nám pokaždý povede objevit úplnou náhodou ty nejkrásnější místa a nejnádhernější ulice. Nestresujeme se blouděním a hledáním, prostě jdeme tam, kam nás nos zavede.

 

Moje pocity z Neapole ?

“Neapol je špinavá a nebezpečná”. Tuhle větu jsem od lidí před odjezdem  slyšela několikrát a četla spoustu podobných recenzí. Hrozně mě tohle pomlouvání mrzí, je jasný, že každému se nemůže líbit to samé, ale jak se mohlo někomu nelíbit v Neapoli?

No, po tom, co jsme navštívili Denpasar na Bali, jsem se opravdu musela všem, kdo mi tohle tvrdil, trošku vysmát. Ano, odpadky kolem kontejnerů a smrádek jsme občas taky potkali ale absolutně se to nedá srovnat s Indonésií. Prostě italsko-evropský bordýlek, kterej mi teda opravdu vůbec ale vůbec nevadil nebo spíš mi nějak absolutně nezkazil tu zbylou nádheru okolo. A bezpečí? Neznám pohostinější národ než jsou italové a věřte, že ocitnout se o půlnoci na českém sídlišti je možná ještě víc nebezpečnější než tmavá ulička v centru Neapole. Samozřejmě ale netvrdím, že tam neexistují nebezpečná místa, to určitě ano ale centrum města je naprosto čisté a bezpečné.

Město s obrovsky silnou aurou, dokonalou architekturou, členitým výhledem a pestrýma barvama. Definitivně to nebyla moje poslední návštěva.

Pizza Margerita ( kterou musíte v Neapoli ochutnat) v restauraci stála od 3-6 eur, což mi přišlo jako úplně skvělá cena. Lepší pizzu jsem opravdu nikdy nikde v životě nejedla. Pokud se snažíte nejíst sladkosti, opravdu si návštěvu do Neapole rozmyslete, tolik dortíčku, kornoutků a delikatesních zákusků jsem pohromadě ještě nikdy nikde neviděla. Mňam. 3 kila jsou nahoře (halloooooo)

 

INFORMACE V BODECH

 1. Letenku jsme koupili za 1500kč z Prahy přímý let. Let trval 1:40 a letenky byly koupený na Pelikan.cz
 2. Na letišti důvěřujte ilegálním taxíkářům, jeden z nich nám nabídl odvoz za 20 euro k našemu bydlení. Autobusem by to bylo celkem dost komplikovaný, takže jsme ho nakonec ukecali na 15 euro a využili jeho nabídky. Cestou nám udělal spoustu fotek a doporučil nám krásný místa v centru – můžu na něj poslat číslo.
 3. Na booking.cz najdete spoustu krásného ubytování stejně tak na Airbnb. Bydleli jsme v nejlépe hodnocené čtvrti a rozhodně bych tohle ubytování chtěla doporučit i vám. Nádherné místo ( Zara a různé další krásné obchůdky 3 minuty chůze).  Odkaz na naše bydlení ZDE.
 4. Metro stojí kolem 1,20e jedna jízda. Autobusy jsou vhodnější pro jízdu na černo, jezdili jsme stejně jako místní.
 5. Pláže v Neapoli jsou placené, zaplatíte 5euro na osobu.
 6. Je úplně jedno, kam si sednete na jídlo nebo na víno. Všude vaří delikatesně. Nenapálíte se.
 7. Vyhýbejte se restauracím na hlavních turistických bodech, věšinou jen zaplatíte zbytečně peníze na víc.
 8. Na ostrov Ischia se dostanete lodí za 22euro na osobu. Rozpis jízd najdete na internetu ZDE.
 9. Na Ischii doporučuju koupit bydlení přes Airbnb, mají větší nabídku než Booking.
 10. Nejslavnější podnik Pizzeria da Michelle opravdu stojí za návštěvu. Akorát si trošku počekáte.
 11. Nekrásnější romantická restaurace, kterou jsme v centru Neapole objevili se jmenuje Pizzeria Ntrettela – určitě tam zajděte, dokonalá pizza, živá hudba, nádherné místo v romantické uličce.
 12. Ten zbytek je na vás 🙂

Bruschetta na ostrově Ischia. Rozhodně si půjčte skůtra, je to nezapomenutelný zážitek projet si celý ostrov a pěkně se potom někde ovínit.

Na mém instagramu najdete spoustu videí a dalších fotek z naší cesty. Kdyby vás cokoliv zajímalo, klidně mi napište, ráda poradím co vím.

ISCHIA

 

ps.

Tenhle výlet byl o nás dvou o naší lásce a soudržnosti, jsem moc šťastná, že jsme mohli oslavit naše 4 leté výročí na tak vyjímečném místě. Jsi můj největší parťák a láska. I když máme občas itálii, jsme to prostě pořád my dva a kdekoliv na světě je mi skvěle, protože jsi vedle mě ty. Když spolu ale někam odjedeme, ať je to kamoliv – zastaví se čas!

LOVE YOU , THANK YOU !

 

 

 

 

Intuitivně jsem tušila, že letos nebudeme mít čas na žádné dlouhé cestování jako minulý rok.  Po návratu z Německa se moje intuice potvrdila jako správná, protože množství práce, který se na mě okamžitě navalilo, je ještě větší než jsem původně při plánování nového roku očekávala.

Do toho všeho Jirka rozjíždí novej a taky dost dobře našláplej projekt,  o kterém se určitě už brzy dozvíte, no a já už pomalu nestíhám ani spát natož poctivě venčit Hraběnku nebo vařit 😀 Nechci aby to vypadalo jako že si stěžuju, mám to štěstí, že mě moje práce naplňuje, rozvíjí a neskutečně moc baví. Ale o tom vám více prozradím až v dalším článku.

JE ČAS VYRAZIT NA CESTU

Bylo nám oběma jasný, že pokud neodjedeme hned, když jsme měli zrovna oba čas, neodjedeme nikdy. Proto hlavně NIKDY na nic nečekejte, a když máte oba v kalendáři volný dny, okamžitě si je zabookujte pro sebe a něco podnikněte. Nám to opravdu hodně moc pomohlo si odpočinout a užili jsme si nádhernej romantickej víkend v centru krásné Budapešti. Jestli jste si četli minulý článek o plánech na rok 2018, tak víte, jak moc si chci letos  co nejvíc užívat krátké víkendové cestování po Evropě. Jsem ráda, naše se sny a plány  se plní. Ve středu jsme si objednali hotel s wellnesem v centru města a ve čtvrtek ráno jsme vyrazili na cestu.

TEN NAPÍNAVÝ ZAMILOVANÝ POCIT

Po příjezdu jsem si znovu ověřila, jak pravdivé je pořekadlo mojí milované mamky. ” Nejhorší je,  posrat strachy z něčeho, co se nikdy nestane”. Přesně tak! Já jsem totiž celý den před odjezdem nespala. Bála jsem se , že jsem vybrala po celodenním hledání na internetu hotel špatně, a že se nám určitě nebude líbít. Opak byl pravdou. Nádherný romatický apartmán s výhledem do centra. Bazén i služby byly vynikající. Tak jsme rychle s radostí vybalili kufry a vyrazili do ulic.

Bez mapy, bez očekávání. Cítila jsem vrušení jako při našich cestách exotikou. Byli jsme napojeni jeden na druhého a vnímali se navzájem. Být spolu a být vedle sebe je rozdíl. To poznáte vždycky, když spolu odjedete pryč ze všedních dní. Miluju, když se necháme vodit kouzlem onoho místa. Tolikrát jsme vystoupili jinde než jsme původně chtěli, nebo nakonec šli do jiného baru než jsme chtěli. To je kouzlo cestovacího přítomného okamžiku, který tolik miluju a je na tom všem nejkrásnější. Uvědomila jsem si, jak moc svého mníčka Jirku miluju a jak vzácný vztah máme. Zažili jsme opravdu odpočinkový romantický víkend, který byl o nás dvou a krásná Budapešť nám k tomu jenom přispěla svojí nespoutanou originalitou a přívětivostí. Oba dva jsme byli hrozně smutný při odjezdu domů. Bude se nám moc stýskat, tak zase příště.

TEĎ NĚJAKÉ TIPY KAM VYRAZIT ?

Rozhodně nechci  tvrdit, že jsem se nesnažila na internetu objevit  cool místa. Nějaký z nich se nám podařilo navštívit,  ty další  jsme objevili sami. Z toho máme vždycky mnohem větší radost.

 1. Užijte si Budapešť takovou, jaká se vám sama ukáže. Nechvátejte a moc neplánujte. Buďte spolu na krásném místě! To je nejdůležitější!
 2. Ecseri Flea Market – fakt hustej bleší trh za městem kde dělají nejlepší langoše. Koupíte tam opravdu všechno, co má nějakou historickou hodnotu. Od starých hodinek a šperků po nacistické uniformy (fuj).
 3. Lázně v centru města. My na tohle válení ve vodě ani jeden moc nejsme. Vyzkoušeli jsme jenom ty nejvyhlášenější –Gellértovy lázně. Jejich prastará nádherná architektura působila chvílema až hororově což mě bavilo. Jsem si jistá že v noci tam určitě straší. Za návštěvu určitě stojí!
 4. Retrock Designer Vintage Store – bez návštěvy tohoto obchůdku z Budapeště neodjíždějte. Tohle je přesně důvod, proč vyrazit do Budpeště za módou. Vintage kousky ale jaký? Musíte tam.
 5. Szimpla Kert je bar, kde noblesně vaří a tak vystajlované prostředí jste ještě nikdy nikde neviděli. Šokující whau efekt zaručen.
 6. Asi vás překvapí, že nekoupíte jen tak někde langoše. Pro dobrůtky, langoše a na kukandu si určitě zajděte do velké tržnice –Great Market Hall. 
 7. Kuchyně je v Budapešti delikatesní. Nenašli jsme jediné místo, kde by nám nechutnalo. Objevte si svojí restauraci 🙂

 

 

S LÁSKOU MY DVA