JAK SI DOKONALE UPOŘÁDAT ŠATNÍK

ÚVODEM

Tak je to konečně tady,

na tenhle článek o šatníku jsem se moc dlouho těšila a snažila jsem se ho pro vás pečlivě promyslet a připravit. Ukážu vám, jak správně ukládát oblečení a hlavně jak se zbavit toho, které už nenosíte.  Protože je velkou chybou obklopovat se oblečením, které už nenosíte, nepřináší to do života zdravou energii a brání to v kreativitě.

Proč?

Věřte mi, že jedna z nejhorších chyb, co můžete v životě dělat je, žít s se starýma a škaredýma věcma (oblečením), které vám nedělají radost a nic hezkého vám nepřinášejí. Prostě s nima žiješ jen proto, že ti je líto to vyhodit. Stálo to přece tolik peněz, ono je to vlastně hezký a jednou se mi to určitě bude hodit.

Prosím, zapracujte na sobě a odnaučte se hromadit škaredé, nefunkční, nepoužitelné. Ať už v oblečení nebo jiných předmětech. My se ale dneska zaměříme na oblečení, myslím že nahromaděné blbosti ve skříni se týkají skoro každého z nás. Setkávám se s tím každý den u svých klientů. Ano, připravte se, že to bude ze začátku bolet, nebude se vám chtít, budete vracet staré vyřazené zpátky. Pak ale zjistíte, že není nic lepšího než pustit do svého šatníku vzduch, mít jen zamilované kousky, které vám sluší.

Pokud doma máte nahromaděné staré oblečení, které není hezké a nenosíte ho, blokuje vám to oblékat se jednoduše, snadno, kreativně a originálně. Navíc se to odráží i ve vašem osobním vztahovém, pracovním i zdravotním životě a psychickém stavu. Je dokázáno, že pokud nejste s něčím nebo někým spokojeni ve svém životě, doporučuje se radikálně vytřídit šatník a následně i zbylé části domova. Dokonale to funguje například i pokud chcete zhubnout nebo potkat nového partnera. Staré a přebytečné prostě MUSÍ pryč aby mohlo přijít to nové a já vám ukážu jak na to.

JAK ZAČÍT

 1. UDĚLEJTE SI ČAS

  To ovšem neznamená, odkládat to do nekonečna, protože ho na to pořád nemáte. Prostě jen co budou děti ve škole, manžel v práci a budete vědět, že po vás nikdo minimálně další 4 hodiny nebude nic chtít, pusťte se do toho. Vyfoťte si vaší skříň nebo šatnu před a po třídění a pak uvidíte, že i pokud se vám do toho původně nechtělo, zamilujete pocit zbavování se, je to táák osvobozující……

 2. PŘÍPRAVA

  Udělejte si kolem skříně místo a uklidtě si předím i okolo. Připravte si krabice,igelitky,pytle, úložné prostory. Nakupte si předtím někde nová ramínka na oblečení, která se vám budou líbit a budou vypadat všechny stejně. Připravte si vedle sebe nejlépe 4 krabice nebo pytle. Na 4 velký bílý papíry si napiště : PONECHAT, VYHODIT, DAROVAT, PRODAT

   

 3. VŠECHNO ZE SKŘÍNĚ VEN

 4. Každý kousek z vašeho šatníku vyndejte ven. Důležité je, aby žádné oblečení , které vlastníte nezůstalo bez povšimnutí. Vyndejte všechny šperky, staré šátky, krabice, svatební šaty nebo maturitní šaty v igelitce, stará trička ze šuplíků, sportovní i sezóní oblečení, spodní prádlo i ponožky prostě všechno co máte vyndejte na „hromadu“ .

 

Můžeme začít s vyřazováním, jak ale poznáte, jak oblečení správě vytřídit, co si ponechat, co prodat a co vyhodit?

 

VYHODIT

Vyhoďte všechno oblečení, které je žmolkované, špinavé, prošoupané, vybledlé. Prochozené boty, lodičky s odřenou špičkou, staré zezelenalé prstýnky z HM nebo starou poškozenou bižuterii. Vždy každému kousku v duchu poděkujte a rozlučte se sním. Určitě vyhoďte tělové silonky, staré spodní prádlo a škaredé tmavé ponožky.

DAROVAT

Do krabice s názvem darovat, dejte veškeré oblečení, které cítíte že nemáte rádi, těžko by se prodávalo a víte, že udělá radost dětem v dětském domově, charitě, vaší mamince nebo kamarádce. Všechno co vám je buď malé nebo velké dejte pryč. Vypasované košile, kterých máte zbytečně šest, ta levná sukně co jste neměla ani jednou na sobě, tohle je tak krásný ale nenosím to, boty které vám jsou nepohodlné, něco čeho máte zbytečně mnoho jako třeba oblečení na doma a na venčení psa. Naučtě se oblékat i doma hezky a přitažlivě. Vyhoďte staré vytahané tepláky i reklamní trička. Zbytečné tepláky navíc, sportovní oblečení svetříky s knoflíkama, vzorované legíny (fuj), staré tričko z Desigualu co se vám k ničemu nehodí nebo tygrované tričko když už vám je více než 35let, FEJKOVÉ ZNAČKY . Darujte prosím všechno, co nemáte rádi, do čeho nejste zamilovaní musí pryč!

Poznáte to jednoduše. Když si nebudete jistí, vemte onen kousek do ruky , prohlídněte si ho a zeptejte se sami sebe., mám to ráda? budu to s láskou prát, žehlit a nosit? cítím se v tomhle kousku oblečení krásná? Měli by jste dostat jasnou odpověď. Pokud si nejte jisti, dejte onen kousek do krabice PRODAT, časem se rozmyslíte, ale teď to musí ze skříně pryč. Kousků, u kterých si nejste jistí by nemělo být více než 10ks !!!

PRODAT

Kabelka Guess, kterou jste si koupila ve slevě ale už je docela out, značkové košile do práce co vás svazují a nesnášíte je, moc vysoké podpatky co neunosíte, šaty na ples co jsem měla jen jednou, značkové oblečení, výrazná a škaredá loga, zimní péřová budna, kabát který jste si koupila zbytečně ve dvou barvách, boty co nenosíte, nové věci s visačkou co jste ještě neměla na sobě! Dejte to všechno do krabice prodat a schovejte to zatím někam pryč ze skříně i šatny. Nejlépe sklep nebo půda. Až přijde vhodná chvíle klidu, vše nafoťte a zkuste prodat na aplikaci LETGO  nebo VINTED nebo to odvezte kamarádce do sekáče.

PONECHAT

Prosím, ponechejte si jenom věci, které milujete, které vám přinášejí radost, rádi je perete nebo věsíte na ramínko a cítíte se v nich dobře. Ponechejte si raději méňě než více, odložte do krabice  darovat nebo prodat i oblečení, u kterého si nejste 100procentně jistí. Po pár dnech přemýšlení totiž můžete něco z vyřazených věcí vzít namilost, kdyby vám to leželo v hlavě. Důležité ale je v tomto prvním vyřazovacím kroku opravdu ponechat POUZE A JENOM to, co opravdu milujete a víte že to nosíte pravidelně a s láskou.

Pokud se bojíte toho, že vám ve skříni nic nezbylo, nebojte se , je to výborná zpráva, protože jste udělali určitě očistu správně a teď je na čase v klidu a s rozvahou si promyslet co vám chybí a co si budete do své skříně postupně dokupovat.

Určitě si ponechejte padnoucí džíny, hezkou koženou bundu, volné pohodlné mikiny, bílé trička, volnější košile, černé sako, pohodlné tenisky, lodičky do špičky, černou kabelku a kabelku přes rameno, trench coat, džínovou bundu.

Jak nové oblečení uložit zpátky?

Co nejvíce oblečení věšte, hlavně košile, trička, šaty.

Oblečení na doma, do fitka a na spaní složte a dejte ho společně do speciálního šuplíku.

Doplňky – brýle, šperky, hodinky dejte do společné krabičky.

Boty mějte všechny u sebe, nejlépe v botníku.

Kabelky pověště nebo v poličce vyskládejte vedle sebe.

Sezóní věci které nenosíte nejlépe dejte do JEDNÉ krabice, doporučuji tyto z IKEA. Dejte je nahoru na skříň nebo do sklepa.

Naučte se pracovat s minimem. Čím méňě vám toho zbyde, tím lépe. Naučte se první týden kombinovat základní kousky. Vyzkoušejte třeba džíny, sako, tričko a tenisky nebo bílou košili a černé kalhoty, malé černé šaty s džínovou bundou. Opravdu, pochopíte a ucítíte co vám chybí a už nikdy nebudete nakupovat nepotřebné blbosti.

INVESTUJTE do nového šatníku nebo výbavy. Určitě se to mnohokrát vyplatí. Pokud máte málo místa, kupte si štendr ( věšák na oblečení ) , nakupte si nová ramínka, krabičku na šperky, vůni do šatníku, nový botník, poličky na boty nebo novou pevnější a vybavenější skříň. Ze své vlastní zkušenosti se vám zaručím, že vám to nesmírně ulehčí a rozzáří život. Na PINTERESTU (pinterest.com) najdete mnoho inspirací na to, jak správně si navrhnout nebo zařídit skříň nebo šatník, tak tam koukněte.

VYŘAZENÉ IHNED ODNESTE Z DOMOVA PRYČ !

VYHODIT odneste ihned do kontejneru a vyhoďte.

PRODAT, DAROVAT pečlivě přikryjte igelitovou fólií nebo krabici uzavřete a odneste ihned po vytřízení mimo domov, nejlépe do sklepa nebo na půdu. V úplně nejhorším případě schovejte do úložného prostoru pod gauč nebo postel. Je to poslední a nejdůležitější úkol, musíte to dotáhnout do konce aby detox skříně byl efektivní. Za žádných okolností nenechávejte staré vytřízené oblečení mezi tím, co jste si rozhodli ponechat. 

PŘEJI VÁM KRÁSNÝ A STYLOVÝ OČISTEC

Není nic lepšího v životě, než žít jen s tím co milujte.

S LÁSKOU JÁ

 

PS. takhle moje šatna, kterou jsem vám nafotila jako příklad, je navržená z Ikey, kde nám ochotně se vším pomohli, cenově vyšla na stejně jako jedna celá velká skříň, tak se nebojte a udělejte v životě radikální změnu 🙂

 

 

 

 

Comments

 1. Petra Kohoutková
  1.11.2018 / 14:29

  Ahoj Claudie, rádá koukám na tvé pořady na TV Jéčku a sociální sítě. Zajímá mě Tvůj názor stylisty a odborníka na pravé kožešiny, límce u bund apod…V dnešní době pokud si veřejně známá osobnost zveřejní například na instagram fotku s kožešinou strhne se vlna pochval, ale zdá se mi, že větší je právě vlna krtitky už z etických důvodů, zabíjení zvířat atd. Co myslíš, jsou pravé kožíšky a kožešiny trendy? Mně osobně se to líbí, paradoxně i kožené kabelky, obuv a pásky,… jsou přece ze zvířat a na to jsem nikdy neslyšela ani půl slova. Snad si zprávu přečteš a odpovíš, třeba tě to inspiruje k novému dílu J-lifestylu

  • 9.11.2018 / 8:43

   Děkuji že se díváš, tohle je trošku sporné, protože jsem už 6 let vegoška a nesnáším zneužívání zvířat. Nadruhou stranu je pravda, že si to hlídám hlavně v potravinářským průmyslu. Ohledně módy zase tak strikntní nejsem. Rozhodně bych teda nikdy nepodpořila žádnou značku tím, že bych si koupila pravý kožich. Přijde mi to zbytečné a celé postavené nahlavu. Pak by mě ale někoho mohl nařknout, proč si teda kupuji koženou kabelku nebo boty. Upřímně mám trošku z kůže jiný pocit než z kožišin. Přijde mi, že kůže se používá i ze zvířat, které nezabili účelně pro kůži a využívají tim jejich celé tělo. Ani záměrně kožené výrobky nevyhledávám, křiváky kupuji v Zaře syntetické a jsem s nimi velmi spokojená ale když je třeba náhodou něco co se mi děsně líbí kožené jako třeba kabelka tak to zase tolik neřeším. Nejsem ten tip člověka co by se natolik podřídil svému přesvědčení. Nekupuji fairtrade oblečení, nerecykluju, nevidím v tom smysl. Třeba se k tomu ale časem dostanu. S kožešinami ani v dílech pracovat nechci, je mi to nepříjemné a ani mi nejsou moc sympatičtí lidé, kteří tomu propadají. Díky za dotaz 🙂 Snad jsem ti maximálně odpověděla