HANOJ : VIETNAM

 

Vietnam byl můj obrovský cestovatelský sen. Vlastně i díky němu jsme zahájili náš letošní big trip po Asii. Letěli jsme přímo z Prahy přes Moskvu do hlavního města Vietnamu – Hanoje. Byla jsem plná očekávání z cest a pořád jsem si představovala jaké to ve Vietnamu bude a jaké zážitky a nové zkušenosti sesbíráme.

Jaká byla realita a první dojmy po příletu?

O víza jsme nežádali předem. Museli jsme mít pouze “zvací dopis” který jsme si za 16$ koupili přes internet dopředu. Na místě už jsme pak museli zažádat o víza do země. Nepamatuju si přesnou cenu ale myslím že to bylo maximálně 50$. Jinak ve Vietnamu se platí Dongem ale všude akceptují americké doláče 😀 ( Se nezdaj komunisti co?).

Jejich svérázné zelené celní uniformy mi naháněli docela respekt a byla jsem fakt ráda že nepřevážíme něco ilegálního.

TEPLO, CHAOS, MOTORKY, PODNIKÁNÍ

Měli jsme hezký Vietnamský tradiční ubytování v centru starého města. Personál byl velice ochotný a mluvili anglicky. Na turisty je Hanoj už celkem dost zvyklá a překvapivé pro mě bylo, že je to vyhledávané město staršími americkými turisty.

Na to, že je Vietnam pod vedením komunismu jsme ještě tolik obchůdků, stánků, restaurací nikdy nikde neviděli. Čtvrť s elektronikou, čtvrť s kuframa, jídlem, kytkama, sedlama na motorku 😀 Prostě všechno ale opravdu všechno tady seženete.

JÍDLO

Mě hooodně moc zklamalo. Podle dokumentů co jsem o Hanoji viděla jsem čekala maximální kulinářský vegan friendly ráj. Dokonce o tom tak i všichni mluvili. Čekala jsem že na ulici koupíme různorodé zeleninové polévky, saláty, rolky, nudle, bagety.

Bohužel realita je docela jiná. Suroviny zde na trhu s jídlem seženete po celý den, a to suroviny opravdu všemožné. Tolik druhů sušených hub, bylinek, koření. Hotové jídlo však nikde. Masové polévky PHO je snad jediný pokrm který si v Hanojí dáte opravdu na každém rohu. Pestrou zeleninovou čerstvou kuchyni však nečekejte, na to je nejlepší Thaisko. Nakonec jsme ale našli rozšířený řetezec zeleninových restaurací kde vařili noblesně 🙂

HUSTÁ PIVNÍ ULICE

Vietnamci dost a rádi chlastaj. Každý den po práci si prý většnina z nich zajde na pivo nebo se jdou účelně opít. My onu slavou ulici našli. Zážitek stál za to, seženete zde pivo od 15Kč, sedíte na ulici na pidi židličce a čekáte kdy  pod tou tíhou napitého břicha praskne.

Na fotce piju pivo točené z hadice v ulici kde jsme byli opravdu jako jediní bílí turisti. Cena 5Kč a bylo to opravdu nejlepší pivo co jsem kdy pila. Můj muž, milovník budvaru, stejný názor nesdílí ale chutnalo mu 😀

NA CO SI DÁT POZOR

Vietnam je až na malé procento kapsářů bezpečná země. Rozhodně by jste zde ale neměli provokovat politickou situaci. Neurážet Ho Či Minha, nečůrat na sochu Lenina (ano mají ho tam). Při nákupech určitě smlouvejte a pozor si dejte na ty cyklo taxíky, řeknou vám dopředu cenu za jednoho ale když vás vyloží chtějí zaplatit dvojnásobek, protože jste prej tlustý a boleli ho při jízdě nohy. Dali jsme mu původně požadovanou částku a rychle se od něj vzdálili.

NA ZÁVĚR

Vzpomínám na 7 dní v Hanoji nádherně! Romantické celodení pochůzky po městě které je tak zvláštně cizí ale zároveň charismatické a rozmanité. Vietnamci jsou moc hodní, vždy nám ochotně se vším pomáhali.

  • Mají opravdu výborné pivo, protože doma ho moc nemusím tady jsem ho pila every day 🙂
  • Z Hanoje se dostanete letadlem do Bangkoku už od 700kč za osobu když si koupíte let několik týdnů dopředu.
  • Připravte si místo v baťohu na nákupy protože si můžete přivést domu opravdu spoustu krásných věcí.
  • Zeleninové výborné restaurace  ZDE
  • Ubytováni kde jsme týden bydleli ZDE 
  • Levná doprava po celé Asii (letadla,lodě,autobusy,vlaky)  ZDE 
  • Pivní ulice se nachází ve staré části města, na hotelu vám dají mapu a vše ukážou.
  • Hospoda kterou vlastní vietnamec ale vaří tam českou kuchyni a točí plzeň ZDE

 

Cestujte, cestujte, co to jde, dokud můžete 🙂 Je to ta nejlepší škola která může být. Já jsem  třeba ve Vietnamu zjistila že dokážu žít spokojeně kdekoli na světě. Nežiju ve strachu že přijidu o to co mám protože i bez toho dokážu žít šťastně. Je super si hrát a mít ty nejvyšší a nejnáročnější cíle ale zároveň je důležité umět se neposrat, když o všechno přijdete. This is just the game! 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..