Jak pokračovalo naše cestování po Asii? Po přesunu z Ubudu do turistického Sanuru jsme byli šíleně zklamaný. Hotel kterej jsme si na prvních pět nocí koupili byl nehezkej stejně jako okolí a pláže. Rozhodli jsme se teda, že se z té situace stornopoplatkama vykoupíme a odjedeme jinam. Ale kam? Přemýšleli jsme nad Gili ostrovy nebo uvažovali, jestli neutečeme ještě někam dál a úplně pryč z Bali.

Jelikož jsme už ale měli koupenou letenku z Denpasaru do Barcelony, rozhodli jsme se dát tady tomu ještě šanci a poznat maximum. V rozhodování vyhrál malý ostrůvek jihovýchodně od Bali – Nusa Lembongan.

Ze Sanuru jsme odjeli na ostrov ihned druhý den brzy ráno turistickou lodí. Cesta trvala necelou hodinku. Po vylodění nás v “přístavu” na pláži odchytl místní živel. Půjčil nám motorku, nechtěl vidět řidičák ani jsme nepodepisovali žádnou smlouvu. Asi ví, že z ostrova není jiného úniku. Platili jsme něco kolem stopadesáti korun na den.

 

Naše krásné ubytování se nacházelo na nejhezčím místě z celého ostrova. Měli jsme kliku. Po únavném turistickém jihu Bali jsme si konečně mohli užívat tu pravou místní atmosféru. Ostrůvek to je tak malý, že tady opravdu nenajdete veliké luxusní hotely, žádný supermarket nebo podobný velký obchod s jídlem. Převažují místní obyvatelé nebo turisti, kteří vždycky přijedou jenom na otočku na 2 hodinovej výlet po ostrově. Naskákají do aut na korbu, místňáci je provezou kolem ostrova a pak zase hurá zpátky na Bali do hotelu.

 

My jsme si tady užili nádhernou dovolenou plnou romatických večerů, cestování po ostrově, koupání v krásném oceánu a ochutnávání místních dobrůtek.

Bylo to super rozhodnutní, protože tohle místo ještě pořád má svojí autentickou hodnotu. Pláže rozhodně nejsou tak přístupné a panenské jako v Thaisku ale oproti Bali to byla nádhera. Měli jsme tady opravdový klid a čas sami na sebe.

TIPY

 • Jídlo je na Nusa celkem drahé, potraviny na vaření nikde neseženete. Počítejte že za jídlo v restauraci necháte vždy okolo stovky za tu nejlevnější možnost.
 • Loďe sem jezdí několikrát za den, jízdenka pro dva vyjde z Bali okolo šesti stovek.
 • Krásné místo kde jsme bydleli? PLANET NOMADAS – bungalovy vlastní španěláci, neskutečně luxusně tam vaří a mají i svoje potápěcí centrum.
 • Ostrov je velice proslavený kvůli potápění s krásnýma MANTAMA.
 • Nejhezčí pláž kde jsou focené fotky byla přímo před naším ubytováním.
 • Vyhlášená Dream Beach mi přišla dost nepřístupná a pro člověka kterej se bojí vln jako já to byla celkem nepříjemná zkušenost.
 • Ideální čas na prozkoumání ostrova je 5-7 dní.
 • Z ostrova vede mostík na vedleší ostrůvek kam si můžete udělat jednodenní výlet.

Procestovat Bali byl můj už dlouholetý sen. Myslela jsem si, že je to určitě to nejmagičtější místo na zemi a doufala jsem, že třeba i my tady najdeme svoje místo pro budoucí život.

Dlouhou dobu jsme totiž koketovali s myšlenkou, že z Evropy utečeme někam daleko do tepla a Bali nám připadalo jako docela dobrý potencionální místo.

Z Thaiska jsme letěli za skvělou cenu do hlavního města Bali – Denpasaru. Cestou jsme si udělali kuriózní zastávku v Singáči. Opravdu moderní a cool město. Dali jsme si v jednom baru tu nejlepší veganskou PHO polévku na světě s vegan shakem za pět jako Uma Thurman, udělali pár selfie u mrakodrapu a odjeli zpátky na letiště, kde jseme si užívali masážní křesla zdarma. Nejvíc vtipný bylo, že když jsme přistáli v Singapuru, zpívali nám na uvítanou speciální zaměstanci letiště, kteří mají za úkol zpříjemňovat čekání cestujícím. No, dle mého tohle mluví za vše 😀

Na letišti v Denpasaru nás přivítala příjemná atmosféra a krásný horký počasí. Mimochodem, ostrov z letadla vypadal jako opravdový RÁJ nebo země z jiného světa. Celý zelený, zasazený v oceánu, okolo spoustu sopek a pláží.

Jelikož jsme měli na prozkoumávání ostrova skoro celý měsíc, začali jsme v  UBUDU. Město ve vnitrozemí, které je proslulé léčitelstvím, skvělým veganským jídlem, jógou, rýžovým údolím a neskutečně nádhernými kavárnami, restauracemi a designovými obchůdky. Nachází se tady taky opičí les ale ten jsme po zkušenostech s opičkami nenavštívili.

Ubud byl nádherný. Opravdu z toho místa byla cítit speciální energie. Tolik nádherných šperků, stylové módy, dekorací, obrazů, gigantických soch, všemožných zdobných staveb a chrámů.

Každý den jsme si chodili dát nějakou místní veganskou specialitku a zkoušeli nová jídla a chutě.

Celkově z jídla na Bali pro mě stojí za zmínku VEGANSKÝ DORTY, který prej pravidelně peče doma jeden místní balijec (ano chlap). Když mi to obsluha řekla, zůstala jsem jenom zírat! Tak výborné dorty jsem ještě nikde nejedla! Kam se hrabou pražský, londýnský nebo americký veganský kavárny. Fakt že jo.

Obří dokonalej výběr : mrkvovej se skořicí a vlašákama, Tiramisu, citrónovo-mangovej cheesecake, extra čokoládovej, kokosovej, red velvet cake, domácí sušenky, brownie, atd.

Recept mi ale dát bohužel nechtěl. Cena za kousek dortíku vyšla cca na 45 korun. Pro ty z vás, kdo se chystají do Ubudu. Nevím přesný název kavárny ale je ihned naproti COCO MARKETU v centru města a má na sobě veliký nápis VEGAN BUFFET.


Ubud prej má být léčivé místo. Vlastně ten nejvíc nejsilnější energetickej bod na naší planetě. Přání a sny se vám splní a bolavé srdce zahojí. Já jsem v duchu poprosila, aby se nám taky stalo něco, co nás posune nebo vyléčí. Čekala jsem že narazíme na zajímavého léčitele který nám ukáže něco, o čem nevíme nebo co nám nějak pomůže.

Žádného konkrétního člověka jsme sice nepotkali, ale zato jsem si spoustu věcí uvědomila. Například to, jak moc je pro mě důležitý můj vztah a domov v Čechách. To, že všechno co si člověk dokáže představit je reálné a taky že veškeré odpovědi a uzdravení jsou jenom v naší hlavě a našem srdci.

Ubytování v Ubudu bylo naprosto TOP ! Nešel nám v pokoji internet (jupí). Paní majitelka ( těhotná úžasná balijka ) nám vařila ty nejlepší zelené palačinky s banánem jaký jsem v životě jedla. Každodenní kávičky, procházky a koupání. Prostě pohoda na Bali.

Po týdnu v Ubudu jsme se přesunuli na Jih Bali – SANUR. Bože,bože. Kam se podělo Bali? Nesmírně otravní prodavači, šílenej smrad, provoz, mekáč a hotely. Začala jsem být nervózní.
Nechci se vypisovat o všech našich rozhodnutích a přesunech takže vám to shrnu!

Celý jih Bali ( kuta, jimbaran, sanur,nusa dua,….) jsme projeli a navštívili. Jedním slovem NIC !
TYHLE destinace opravdu nestojí za návštěvu. Obří nápor Japonců nebo Číňanů či co. Všechny pláže tak zvláštně chladný a nepřátelský. Cítila jsem jako by nám Bali říkalo – BEŽTE PRYČ MY VÁS TU NECHCEME, NEPATŘÍTE SEM!

Udělali jsme si i výlet do vyhlášené severní destinace AMED a LOVINA. Bohužel jsem z míst měla stejný pocit jako ze zmíněného jihu Bali.

Nejhezčí pláž kterou jsme díky našich přátel objevili, se jmenuje WHITE SAND BEACH.
Musíte sice zaplatit vstup ale rozhodně se  to vyplatí protože pláž je nádherná a přátelská. Výborně vám tam uvaří, prodají ten největší kokos na světe a i nějaký ten suvenýr. Každopádně si sem nezapomeňte vzít šnorchlovací výbavu protože pravděpodobně uvidíte želví rodinku.

SHRNUTÍ A TIPY 

 • Jídlo na Bali je dražší než čekáte. V běžné restauraci která není jenom o vozíku s plachtou, zaplatíte za porci jídla okolo 100-150 Korun.
 • Pokud na Bali budete dýl jako my a budete si chtít vařit, připravte se, že potraviny jsou v obchodech mnohem dražší než u nás. Nikdy nezapomenu na zážitek s cibulí. Přítel jel pro cibuli do polívky, položil na váhu aby mu vyjela cena. Když si přepočítal, že jeden kus cibule stojí 35 korun, nechápal svět.
 • Alkohol je samozřejmě taky velice drahej – za pivko v krámu zaplatíte určitě více než 60 korun.
 • Udělejte si mezinárodní řidičák než odjedete. Bez motorky jste na Bali úplně ztracený a vyhnete se tak pokutě. Policajti staví hodně a kontrolují právě řidičáky.
 • Nádherné bydlení v centru Ubudu? Angga Homestay
 • Balijci jsou moc hodní lidé, smlouvejte s nimi ale buďte pokorní. Turisti jim zničili život už dost.
 • V Ubudu si můžete domluvit sezení s léčitelem Julie Roberts (z filmu Jíst,meditovat,milovat) Ketutem Liyerem
 • Vyhněte se pláži v Kutě a Jimbaranu – opravdu špinavé a z mého pohledu naprosto nepřístupné pro koupání

Tohle jsou jenom moje tipy a zkušenosti. Určitě je možné, že budete mít třeba jiné názory a pocity. Pouze jsem se svěřila, jak jsem Bali vnímala já 🙂 Vlastně MYDVA